İSG Haberleri

OSGB Haberler

Kısa Çalışma Ödeneği ile Çalışan Maliyetini İndirerek Tasarruf Edebilirsiniz. Ekonomik kriz dönemlerinde işverenler çalışanların ücretleri bazen hiç ödenemediği gibi eksikte ödeyebiliyor. Bu konuya çözüm bulamadıkları takdirde işyerinde küçülmeye de gidebiliyorlar. Küçülme ile sorunlar çözülmediği takdirde son çare olarak işleyiş sürecini sonlandırmak olarak görebilirler.

İş sağlığı ve güvenliği bakımından işveren yükümlülüğünü düzenleyen temel kurallar 6331 Sayılı İş Kanunu’nun 4’üncü maddesinde belirlenmiştir. Bu maddenin; “İşverenlerin ve işçilerin yükümlülükleri İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs, ülkemizde de görülmeye başlandı. İş sağlığı ve güvenliği öncelik olduğu için Koronavirüsün yayılmasını önlemek adına pek çok ülkede okul ve kamu kuruluşları tatil edilirken, bazı ülkelerde fiilen evden çalışma uygulamasını başlattı. Virüsün yayılmasını önlemek adına alınan bu tedbirler sayesinde insanlar evlerinde izole bir yaşam sürüyor ve çalışmalarını […]

10.Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından İstanbul Kongre Merkezinde 03-06 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan 10. Uluslararası İSG Kongresi’nin Koronavirüs önlemi nedeniyle 11-14 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılmasına karar verilmiştir. Kongreye yurt dışından ve yurt içinden sektörel otoriteler konuşmacı olarak katılım gösterecektir. Aynı zamanda üretici firmalara yönelik fuar da […]

toshexpo iş sağlığı ve güvenliği

Kişisel korunma, işyeri güvenliği ve iş sağlığı konularının küresel düzeyde giderek daha fazla önem kazanmakta olması ve katılımcı firmaların iş güvenliği, işyerinde sağlık koşullarının desteklenmesi ve güvenlik yönetimi alanlarındaki en yeni eğilimleri ve ürünleri Türkiye’deki uzmanlara tanıtma olanağı bulacak olmaları nedeniyle fuar çok olumlu beklentilerle başlayacak.

Çağrı Merkezleri “Tehlikeli” Sınıfa Alındı İş yerlerinin tehlike sınıfları ilk yayınlandığında “Tehlikeli” sınıfta yer alan Çağrı Merkezleri için İSG Hizmetinin alınması işverenlere ek masraf olarak görüldüğü için maalesef “Az Tehlikeli” olarak değiştirilmişti. Yanlış karar Danıştay’dan döndü. Son düzenlemeyle Çağrı Merkezi Hizmetleri Sektörünün tehlike sınıfını tekrardan “Tehlikeli” olarak değiştirildi. Bundan böyle her çağrı merkezi için işyeri […]

İş Kazalarının Ekonomik Boyutu

Trakya Üniversitesi’nden Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hilal Keklicek tarafından yapılan açıklamaya göre iş kazalarında yaşanan düşmenin ekonomik ve sağlık bakımından önemli sonuçlar getirdiğini iletti, ‘’ Yapılan araştırmalar düşme ve düşmeye bağlı komplikasyonlarla birlikte Avrupa’da düşmenin getirdiği maliyetin yaklaşık 37 milyon avro olduğunu göstermektedir’’ dedi

İSG denetimleri arttırılacak

İş Sağlığı ve Güvenliği Denetimine Hazır mısınız? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında açık bulunan pozisyonlara 249 iş müfettişi atandı. Görevlendirilen müfettişlerin asıl görevi kayıt dışı olan iş yerlerinden, iş sağlığı güvenliği (İSG) kanuni yükümlülüklerinin kontrolüne birçok kısmı denetlemek olacak. Seçimler nedeniyle gevşetilen iş sağlığı ve güvenliği denetimleri arttırılacak.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ALO 170 üzerinden İhbar ve Şikayet Yağdı!T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İletişim Merkezi ‘ALO 170’e, geçen yıl toplam 20 milyona yakın yakın çağrı geldi. Çalışanlar işverenlerini yoğun olarak şikayet ederek ihbar etmekteler. Çağrıların yaklaşık 11 milyonu başvuruya dönüştü.

Masa Başı Çalışanların Meslek Hastalıkları “Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri” hakkındaki yönetmelik iş yerinde göz sağlığına yeni bir boyut kazandırdı. Bu yönetmelik ile iş veren, ekranlı araçların kullanımından doğan risklerin en aza indirilmesi için her türlü sağlık ve güvenlik önlemlerini almakla yükümlü hale getirilmektedir.