Soma Maden Kazası Davası

Soma Madeni İş Kazası Davasında Ağır Cezalar Verildi

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazası sonucu 301 maden işçisi hayatını kaybetmişti. Soma maden iş kazasında ilişkin davada mahkeme heyetinin karar gününü ertelemesi üzerine madenci yakınlarının başlattığı adalet nöbeti dün de sürdü. Davada bugün karar açıklandı.

Tutuklu sanıklara 15-22 yıl aralığında ceza verilirken, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a Taksirle ölüme sebebiyet vermekten 15 yıl hapis cezası ve tutukluluğa devam kararı verildi. Soma Kömürleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru’ya ‘taksirle ölüm ve yaralamadan 22 yıl 6 ay ceza verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İşletme Müdürü Akın Çelik’e taksirle öldürme suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.
İşletme Müdür Yardımcısı maden mühendisi İsmail Adalı’ya taksirle öldürme suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi. Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’a taksirle öldürme suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Davada kararın açıklanacağı 9 Temmuz günü mahkeme başkanı, bir heyet üyesinin rahatsızlığını gerekçe göstererek kararı 11 Temmuz’da açıklayacağını söylemiş, buna tepki gösteren aileler ve avukatlar duruşma salonu önündeki Umut Parkı’nda adalet nöbeti başlatmıştı. İki gündür gece gündüz dönüşümlü olarak nöbeti sürdüren aileleri avukatlar, sendikalar ve siyasi örgütler de yalnız bırakmadı.

Umarız bu büyük iş kazasından gereken dersler alınır ve tekrar böyle büyük acılar yaşamayız. Maalesef Türkiye iş kazalarında ve mesleki hastalıklarda Avrupa 1. si Dünya 3. konumundadır… Türkiye’de her ay iş kazalarında ortalama 150 kişinin öldüğü, 100’lerce kişinin çalışamaz hale geldiği düşünülürse daha önümüzde ne kadar yol olduğu anlaşılabilir… 

Efor OSGB | İş Güvenliği HAYAT Kurtarır!

 

 

Leave a Reply