Koronavirüs’ten Korunma ve Kontrol

İşyerlerinde Koronavirüs Covid-19 Korunma ve Kontrol için İSG Çalışmaları

Koronavirüs Covid-19 Korunma ve Kontrol: Yeni tip koronavirüs, Covid-19 Sonrası işyerlerinde kontrollü normalleşme döneminde “İş Sağlığı ve Güvenliği” KIRMIZI ÇİZGİ olarak belirlenmiştir. Çünkü yaşanılan pandemi ile mücadele döneminde üretimde devamlılığın sağlanması çalışılırken “Güven” duygusu iş hayatının merkezine yerleşmiştir.  

Çalışanında Covid-19 Pozitif çıkan işyerlerinde çalışanın olası tüm temaslıları için 14 günlük karantina süreci başlatılmakta, gerekli görülürse iş durdurulmaktadır! Bu nedenle işyerlerinde, mevcut İSG dokümanlarına (Prosedürler, Talimatlar, Formlar, Soru Listeleri) koronavirüs salgınından korunmaya yönelik kontrol çalışmaları dahil edilmelidir.

İşyerlerinde “Koronavirüs Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol”  çalışmaları iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin uzmanlık ve görev alanına girmektedir.

Efor OSGB Ekibi, İşyerlerinde coronavirüs bulaşını, önleyici tedbir, kontrol, eğitim ve dokümantasyonlarını içeren aşağıdaki İSG çalışmalarını;  işletmenin faaliyet gösterdiği sektör, tabi olduğu mevzuat, çalışan sayısı, yapısı, operasyonel faaliyetleri vb. hususları göz önüne alınarak hazırlamaktadır.

Damlacık veya temas yoluyla bulaşan COVID-19’a yönelik; çalışanları, ziyaretçileri, tedarikçileri, bakım personelini vb. korumaya ve korunmaya yönelik hijyen ve iş sağlığı güvenliği uygulamalarını, bulaşın önlenmesini ve kontrol tavsiyelerini içermektedir.

  • İşyerinde İSG kurulu veya ekibi kurulması.
  • Çalışanlara bilinçlendirme eğitimi verilmesi
  • Risk Değerlendirmesi ve Acil Durum Planı
  • Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı/Planları
  • Temizlik ve Dezenfeksiyon Planları/Talimatları
  • Hijyen, Enfeksiyon önleme ve Kontrol faaliyetleri ile ilgili Prosedürler
  • Çalışanlara COVID-19 Testi yapılması; Antikor (kan) testi veya PCR (sürüntü) testi olarak yapılabilmektedir.

Yapılan çalışmalar ile; firmalarda İSG mevzuatına uyum sağlanırken, hijyenik, sağlıklı, güvenilir ve verimli çalışma ortamı oluşturulması sağlanmaktadır.

TSE Covid-19 Güvenli Üretim/Hizmet Belgesi

Covid-19 Sonrası işyerlerinde kontrollü normalleşme döneminde “İş Sağlığı ve Güvenliği” KIRMIZI ÇİZGİ olarak belirlenmiştir. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yayımlanan“Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu” standartlarını karşılayabilen sanayi firmalarına “TSE Covid-19 Güvenli Üretim/Hizmet Belgesi” verilecektir. Efor OSGB Ekibi olarak söz konusu belgenin alımında danışmanlık hizmetlerini vermekteyiz.

Güvenli Turizm Sertifikası

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) sonrası normalleşme sürecinde, Ulaşım, konaklama, otel ve yeme-içme tesislerinde iş sağlığı güvenliği ve iş hijyeni önlemlerini alması ve bunu ispatlayıcı belgesinin olması, turistlerde güven tesisi için en önemli kriter haline geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konaklama ve Yeme-İçme Tesislerinde Coronavirus, Covid-19 ile mücadele amacıyla 2 ayrı GENELGE yayınlamış olup bunlar faaliyette bulunabilmek için uyulması ZORUNLU kuralları belirlemektedir. “Güvenli Turizm Belgesi/Sertifikası” ise 30 oda ve üzeri kapasitesi bulunan tüm konaklama tesislerinin, zorunlu olarak, bağımsız belgelendirme kuruluşlarından alabilecekleri bir sertifikasyondur. Efor OSGB olarak, genelge kriterlerine uyum ve belgelendirme için danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Covid-19 Nedeniyle Çalışanın Hayatını Kaybetmesi Durumu

İş Kanunu, Borçlar Kanunu ve İSG Kanunu gereği işverenler çalışanlarının sağlık güvenliğini korumakla yükümlüdür. Covid-19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden  kişilerin mirasçılarının, hastalığın işyerinde gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle kapıldığı iddiasıyla işverene önce tespit davası açıp sonra MADDİ ve MANEVİ TAZMİNAT DAVASI talebiyle YARGI yoluna gitmeleri mümkündür.

Dava durumunda mahkeme hakimi ve avukatlar, işverenlerden çalışanlarını Covid-19 a karşı korumak için hangi eğitimleri, tedbirleri ve denetimleri yaptığını soracak ve kanıtlamasını isteyecektir. 

Efor OSGB olarak,  bu hizmet kapsamında yaptığımız çalışmalar işverenleri kötü niyetli ve haksız davalara karşı KORUYUCU niteliktedirler.

Efor OSGB’nin uzman ve tecrübeli ekibi, Koronavirüs sonrası işyerlerinizde yapmanız gereken tüm İSG çalışmaları için hizmetinizdedir.

 

error: Content is protected !!