İNCİ Baharatları İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinde Efor OSGB Kalitesine Güvendi..

Baharat üretiminde Türkiye’nin ilk akla gelen markasından birisi olan İNCİ Baharatları kanunen zorunlu olan İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinde Efor OSGB’yi tercih etti.

İNCİ Baharat, ilk üretimine 1975 yılında İstanbul Eminönü’nde başlamış olup, atılan kararlı adımlarla ve dürüst çalışma prensibi neticesinde Esenyurt’ta 4000 m2lik modern fabrika binasında sektörün güçlü ve yenilikçi kuruluşlarından biri haline gelmiştir.

Emin Gıda, güvenli ve kaliteli gıda, sağlıklı yaşam felsefesiyle ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarında üretim yapmaktadır. İNCİ Markası ile baharat çeşitleri, sosları, harçları, hamur içi tatlı yardımcı malzemeleri, hazır toz tatlıları, GREPPE Markası ile sıcak ve soğuk içecek çeşitleriyle siz lezzet dostlarının güvenilir tedarikçisi olmaya devam etmektedir.

‘Üretimde başarı ve sürekliliğin teminatı, hizmette dürüstlük ve kalitedir.’ Prensibiyle çalışan İNCİ Baharat, gösterdiğiniz yakın ilgi ve desteğinizden ötürü teşekkür ederek sizlere bugün ve gelecekte hizmet vermeye devam edecektir.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Efor Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Genel Müdürü Savaş Gümüş;

“1 Ocak 2014 tarihinden itibaren çalışan sayısı farkı gözetmeksizin tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için kritik bir tarih başlıyor. Bu tarihte, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ve sağlık personeli bulundurma zorunluluğu başlayacak. Tüm işverenlerin tehlike sınıflarını öğrenerek bu yükümlülüğün kendileri için ne zaman başlayacağını bilmeleri çok önemli. Bu yükümlülüğe uymayarak OSGB hizmeti alınmaması halinde her ay için ödenecek idari para cezası yaklaşık 15.000 TL dir. Kanun 1 Ocak 2014 den itibaren zorunu hale getiriliyor.” dedi.

Leave a Reply