En Riskli Meslek İnşaat İşçiliği

Türkiye’de en riskli meslek inşaat işçiliği çıktı. Çalışırken hayatını kaybedenler arasında ilk sırada inşaatta çalışanlar yer alırken, onları yapı faaliyetleri, kara taşıma ve sosyal hizmetler takip etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik (ÇSGB) Bakanı Faruk Çelik, iş kazaları ve meslek hastalıklarına ilişkin dökümleri açıkladı. 2011 yılında bin 710 kişi hayatını kaybederken, en riskli meslek grubu ise 304 ölümle bina inşaatında çalışanlar oluşturdu. 69 bin 227 iş kazası yaşanırken, 2 bin 216 kişi iş kazası ve meslek hastalıkları sebebiyle sürekli iş göremez haline geldi.

Türkiye, son on yıldır iş kazalarını azaltmak, meslek hastalıklarını minimuma indirmek ve güvenlik çalışma alanları oluşturmak için çabalıyor. Bu konuda 22 ilde iş güvenliği uzmanları, birinci basamak sağlık hizmet sunucularını bilgilendirme çalışmaları yaptı. Meslek hastalıkları için afiş ve broşürler hazırlanırken, 68 eğitim ve araştırma hastanesinde meslek hastalıkları konusunda bilginin artırılması için çalışma yürütüldü. 260 hekim, meslek hastalıkları konusunda branşa özgü eğitim aldı. Geçen yıl Ekim ayında meslek hastalıkları ile ilgili yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Türkiye’nin iş güvenliği konusunda yaptığı çabaların altında ise iş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle meydana gelen yaralanma, sakat kalma ve ölümler yatıyor. Bakan Çelik’in verdiği rakamlara göre 2011 yılında Türkiye genelinde bin 710 kişi, iş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle hayatını kaybetti. Bunlardan 32’sini kadınlar oluştururken, 10 kişi meslek hastalığı sebebiyle öldü. 2 bin 216 kişi iş kazası ve meslek hastalıkları sebebiyle sürekli iş göremez haline geldi. 69 bin 227 iş kazası yaşanırken, 2 bin 23 meslek hastalığı vakası tespit edildi.

Bakan Çelik’in açıkladığı rakamlar, riskli sektörleri de ortaya koydu. Hayatını kaybedenlerin 304’ü bina inşaatında çalışanlardan oluşuyor. Diğer diğer riskli sektörler ise yapı faaliyetleri, kara taşıma ve sosyal hizmet alanları oldu. 2010 yılında ise 62 bin 903 iş kazası yaşanmış, iş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle bin 454 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: YENİAKİT

Efor OSGB istanbul | İş Sağlığı ve Güvenliğiniz Emin Ellerde!…

error: Content is protected !!