Efor OSGB, tescilli markasına tecavüz eden iki ayrı OSGB’ye açtığı davaları kazandı..

Efor Markasını taklit eden şirketlerden birisi İstanbul – Esenyurt’da faaliyet göstermekte diğeri ise Mersin ’de faaliyet göstermektedir. Ticaret Odaları unvan uzantısında değişen bir kelimeyi farklılık olarak değerlendirmekte ve şirket kuruluşlarını maalesef tescil etmektedir. Oysa Marka tescili olmayan bir şirketin kuruluşuna izin verilmemelidir. Zaten tescilsiz bir marka ile kurulan bir marka şirketin yatırımları heba olmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan ortak sağlık ve güvenlik birimi olarak yetki alan Efor OSGB, kurumlarına ait tescilli markaları kullanan firmaları Bakanlığa da bildirerek konuyla ilgili önlem alınmasını talep etmiştir. Çünkü Bakanlığın yetkilendirme başvuru  formlarında bir kriter olarak belirttiği gibi, aynı unvanı bir başka OSGB başvurusu için onaylamaması gerekmektedir. Zira bu durum tüketiciler için karışıklığa neden olmaktadır.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Efor OSGB Genel Müdürü Savaş Gümüş; “Şirketlerin tescilsiz bir marka ile ticari hayatına başlamaları devam ettirmeye çalışmaları çok büyük bir risk. Özellikle bir başka kurum üzerinde hali hazırda tescilli bir markayı kullanmaksa haksız rekabet ve marka hakkına tecavüzdür ve cezai müeyyideleri vardır. Şirketimize ait olan markayı kullanan şirketlere noter kanalı ile ihtarname gönderdik fakat gereğini yapmadıkları için için dava açmak zorunda kaldık, bilirkişi kararımız olumlu geldi, davaları kazandık” dedi.

Marka Tescil Belgesi

Leave a Reply