Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun Getirdiği Yenilikler ve Uygulama Boyutu” başlıklı seminerde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dünyada uluslararası kuruluşların etkinliğinin azaldığı bir sürecin yaşandığının altını çizdi. Güçlünün haklı olduğu bir süreç yaşandığını ifade eden Çelik, bunun da halklar ve gelecek açısından endişe verici bir boyut olduğunu vurguladı.

Faruk Çelik, iş sağlığı güvenliği konusunun çalışma hayatının vazgeçilmezi noktasında olduğuna işaret ederek, “Rakamlar veriliyor. Genel itibariyle baktığınız zaman her yıl bir Kuveyt nüfusu kadar bir devlet yok olup, gidiyor. Makedonya her yıl yok olup gidiyor. 2 milyonun üzerinde nüfusu kaybediyoruz her yıl iş kazalarında ve meslek hastalıklarında. Maddi boyutu itibariyle baktığınız zaman 600 milyar dolardan 2.4 trilyon dolara kadar yükselen maddi kayıplarla karşı karşıyayız. Türkiye’de 2012 yılında bin 27 kişi iş kazalarında hayatını kaybetmiş. 100 bin işçide 2002’de 16.8 yani 17 işçimiz hayatını kaybediyordu yılda. Şimdi yılda 100 bin işçide 9 işçi hayatını kaybediyor. Bu işin çözümü kamu, işçi ve işverenin birlikte çözeceği bir olaydır” diye konuştu.

Kıdem tazminatı konusuna da değinen Bakan Çelik, “Asgari ücret veriyorsunuz, bir yıl değil, beş yıl vermeye devam ediyorsunuz. Asgari ücret bir taban, bir koruma ücreti. Bunda anlaşamıyoruz, bazen medyayla da anlaşamıyoruz. Diyoruz ki, bir koruma ücreti bu, bundan aşağı teklif edemezsin anlamında bir ücret, bundan yukarı veremezsin anlamında değil ki. Bundan yukarı verebilirsin, ama ağaşı teklif edemezsin. Taşeron işçilerinin karşı karşıya bulunduğu gerek çalışma süreleriyle ilgili ciddi sıkıntılar var. 12-13-14 saat çalıştırılan işçiler var. Ne asgari ücretin üzerinde bir ödeme, ne mesai ücreti, ne yıllık izin, ne de 11 ay 29 gün ve 11 ay 15 gün çalıştıkları için kıdem tazminatında tazminattan hak edebilmek gibi bütün haklardan yoksun. Bunun sürdürülebilirliği yoktur, bu işi çözmemiz gerekiyor” dedi.

Leave a Reply