2019 Yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Trendleri

2019 Yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Trendleri

Yazımızda 2019 yılı ve sonrasında işyeri sağlığı ve güvenliği trendlerine göz atacağız. Umarız bu tahminler işletmenizin gelecek yıla hazırlanmasına ve rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olur.

Çalışan Sağlığına Odaklanma

Günümüzde stres, çalışılan şirkete ya da çalışılan sektöre bakılmaksızın tüm çalışanlara zarar veren ana etkenlerden biridir. İşyeri taleplerinin artması, ekonomik dengesizlikler, sınai ortamdaki değişiklikler, zayıf yaşam tarzı ve beslenme şekli, Zorbalık, taciz ve şiddet genelde insan kaynakları alanına girmesine ve iş kanunu kapsamında değerlendirilmesine rağmen iş güvenliği ile de ilgili konulardır ve hepsi işyerinde stresin artmasına katkıda bulunur.

Stres sadece çalışanları daha az üretken kılmakla kalmayıp aynı zamanda işyerinde büyük kazalara neden olduğu gerçeğini vurgulamaktadır. Çalışanlar stres nedeniyle tükendiğinde, hem bireyi hem de organizasyonu çok farklı şekillerde etkiler. İş tatmini kaybından üretkenlikte düşüşe kadar, stres bir işletmenin işleyişini birçok şekilde etkiler.

Şirketler sadece işyeri güvenliğine odaklanmayacak, aynı zamanda bir çalışanın genel sağlık durumunu da vurgulayacak. Ofis yoga seanslarında, günlük egzersizler önümüzdeki yıl daha yaygın hale gelecektir.

Daha İyi Geri Bildirim Sistemleri – Çalışanların Sesini Yakalamak

Çalışanların sesini yakalamak, bu yıl işletmeler için daha önemli hale gelecektir. İşletmeler, çalışanların geri bildirimlerini daha sık elde etmeye odaklanacak. Teknoloji, geri bildirimlerin alınmasında ve işletmede  bir içgörü kazandırılmasında büyük rol oynayacaktır.

Örneğin, şirketler çalışanlara kazaları, şikayetleri ve diğer önerileri gerçek zamanlı olarak bildirmeleri için mobil uygulamalar sağlayabilir. 2019 yılında çalışanların katılımı ve geri bildirim anketleri ile daha iyi değerlendirme ve izleme sistemleri oluşturabilirsiniz.

İşçileri Yeniden Eğitmeye Odaklanın

Boş pozisyonları doldururken çalışanlara daha donanımlı iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermeye odaklanın. Bu yıl, giderek daha fazla sayıda şirketin daha zorlu pozisyonlara hazır olmalarını sağlamak için mevcut çalışanlara gerekli becerilerin kazandırılması veya yeniden eğitilmesi konusuna odaklanması gereklidir.

Oyunlaştırılmış Eğitimler

Tüm Dünya’da çalışanların yaklaşık %35’ini 1981 – 1996 yılları arasında doğmuş çalışanlar oluşturuyor. Bu oranın 2025 yılında %75’lere yaklaşması bekleniyor.Bu genç çalışanlar, mevcut eğitim sistemleri nedeniyle çoğunlukla gerekli çalışma becerilerinden yoksun olarak okullardan mezun oluyor. Ayrıca geleneksel kalem ve kağıt ile yapılan eğitimlerde de Y kuşağı olarak tanımlanan bu çalışanların öğrenme oranlarının çok düşük olduğu belirtiliyor.

Y kuşağı ve sonraki nesiller dijital bir dünyaya doğdu. Ortalama bir Amerikalı genç 21 yaşına geldiğinde, yaklaşık 6.000 ila 9.000 saat arasın vaktini bilgisayar veya akıllı telefonda oyun oynayarak geçirmiş oluyor. Bunun yanında kitap okuyarak geçirdiği süre ise sadece 2.000. Dolayısıyla öğrenme ve eğlenme alışkanlıkları farklı olan bu yaş grubundaki çalışanları klasik yöntemlerle eğitmek çok zor. Bu tür eski eğitimler yerine eğitim programlarının oyunların kullanması son dönemde sıklıkla uygulanan bir yaklaşım. Bu sayede çalışanların ilgisi çekilerek belirli bir beceri veya bilginin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Bu eğitimlerde en çok faydalanılan teknoloji ise sanal gerçeklik gözlükleri. Bu sayede çalışanlar gerçek bir olay sırasında olacakları ve yapmaları gerekenleri sanal gerçeklik sayesinde önceden deneme fırsatı elde ediyor. İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri bu yönde geliştirildiği takdirde 2019 yılında İSG sektöründen verim elde edilebilir.

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti, araçların ve cihazların birbiriyle iletişim kurması anlamına gelir. İletişim kuran yani konuşan araçlar, iş kazalarını birbirleriyle çeşitli yöntemlerle iletişim kurar.

Örneğin işletme alanındaki bir forklift her saniye çevresine kablosuz sinyaller göndererek orada olduğunu veya yaklaştığını haber verir. bu sayede sürücü yaklaşan forklifti fark etmese bile forklift sinyallerini alan diğer araç kritik mesafeye yaklaştığında kendiliğinden durarak kazayı önleyecektir.
Bu gibi bir teknoloji hem çalışma alanına hem de trafik sahasında kolaylıkla uygulanabilir ve çok sayıda kazanın önüne geçilmiş olur.

Mekanik Dış İskelet

Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları çalışan sağlığını en çok etkileyen rahatsızlıkların başında gelir. Özellikle yük taşıma ve kaldırma işleri yapan çalışanlar sık sık bel, kol, bacak ve omuz ağrılarından şikayet ederler.

Ülkemizde henüz söz edilmese de mekanik dış iskelet sistemleri iş sağlığı ve güvenliğinde çözüm için kullanılan ileri teknoloji ürünleridir.Mekanik dış iskelet, insan vücuduna bağlı, kas ve iskelet hareketlerinde ağırlığı üstüne almak amacıyla tasarlanmış makinedir. Mekanik dış iskelet yardımıyla 100 kilonun üzerinde ağırlıkları 1 kg ağırlık kaldırır kadar rahat kaldırmak mümkündür.

Bu cihazlar için şimdilik ağırlıkları ve güç kaynağı kapasiteleri sorun olsa da yakın gelecekte taşıma ve kaldırma işlerinde ergonomi açısından önemli faydalar sağlayacaktır.

Efor OSGB İstanbul; Tecrübeli İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleriyle İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinizde kaliteli ve güvenilir OSGB’dir. Efor OSGB ile Geleceğe GÜVENLE Bakın!

Leave a Reply